מהי שיתופיה אורגנית?


שיתופיה או קואופרטיב אורגני הוא התארגנות של קבוצת אנשים לקניה מרוכזת של מוצרי מזון ונקיון (בדרך כלל) ומכירתם לחברי הקבוצה בעלויות נמוכות ובמינימום הפעלת אנרגיה ונזק לסביבה. המוצרים נרכשים במרוכז ובאריזות גדולות (שקים גדולים וכו') מספק סיטונאי או ישירות מהמגדל או מהיצרן. עקב כך עלות המוצרים לחברי השיתופיה נמוכה ביותר. השיתופיה מנוהלת ומופעלת על ידי החברים והחברות בו.
  • הקניה נעשית בצורה מרוכזת בשקים גדולים, כך נחסכות האריזות הקטנות והעלות לקילו נמוכה יותר.
  • חברות השיתופיה מבצעות תורנות אחת למספר חודשים במכירת המוצרים ותפעול השיתופיה, כך חוסכים בעלויות צוות עובדים.
  • תוספת נמוכה למחיר הסיטונאי לכיסוי הפחת ועלויות התפעול. השיתופיה פועלת ללא מטרת רווח.
  • חברי השיתופיה מביאים איתם אריזות מהבית, כך חוסכים בקופסאות ושקיות.
  • השיתופיה מהווה מקום מפגש קהילתי לחברות בה, ליצירת קשרים, החלפת מידע, יוצרת פתח לעשייה חברתית ובארטר כשרונות ועיסוקים.

השיתופיה האורגנית בטבעון היא קבוצה של כ-150 משפחות ויחידים אשר התארגנו יחד כקואופרטיב לקניה משותפת של מוצרי מזון וניקוי אורגניים במחיר זול יחסית למוצע בשוק. הקו אופ הוקם ביוני 2007 בכפר יהושע, פעל משנת 2012 במקלט במרכז טבעון ועבר בשנת 2017 למיקומו הנוכחי בזבידאת (ליד רמת טבעון). החל משנת 2010 השיתופיה הפכה לעמותה רשומה.


בין המוצרים אשר ניתן למצוא אצלנו:
יש אצלנו מבחר קמחים אורגנים (חיטב, כוסמין, שיפון, טף, אורז וכן הלאה), מגוון רב של סוגי דגנים וקטניות אורגניים , פירות יבשים ואגוזים, טחינה, סוכר, שמן זית, דבש, סילאן, קקאו, ביצים, טופו, פסטות, מוצרי ניקוי ומוצרי רחצה,טיפוח והגיינה נשית ועוד... ההיצע גדל מידי פעם בהתאם לבקשות החברים וליכולת הכלכלית שלנו להגדיל מלאי. מידי פעם ישנם גם פירות וירקות אך לא באופן שוטף.